Keltské slavnosti letního slunovratu

Zde najdete přehled veškerých stánků, program akce, informace ohledně vstupu, občerstvení a také informace o kapelách. 

Návrat Keltských slavností letního slunovratu

Po krátké odmlce se zásluhou agentury Petr Schäfer a přátelé, vrací do Karlova pod Pradědem Keltské slavnosti letního slunovratu. Cílem akce je představit veřejnosti romantickou destinaci Hrubého Jeseníku v době mimo hlavní lyžařskou sezónu. V době, kdy tak zvaně "zdechl pes", je možné využít široké nabídky turistiky a značených cyklotras a to pro seniory, rodiny s dětmi, i pro ty, co touží po adrenalinu.

Proto se ve dnech 21. a 22. června 2024 vrátíme k tradici, která byla před několika lety úspěšně započata. V pátek 21. 6. se již tradičně sejdeme na Švýcárně, kde se po krátkém obřadu a pietní vzpomínce na oběti hor zhruba v 18.30 hodin uskuteční koncert skupiny Kelt Grass Band.

V sobotu pak od 10 hodin Vám nabídneme v okolí hospůdky U Ostřížka v Karlově pod Pradědem pestrou paletu hudby, dobrého jídla a pití, i ukázek tradičních řemesel. Dojde i na nejrůznější soutěže a pro děti bude připraven program v "Keltské školce". O hudební doprovod se podělí hudební skupiny Kelt Grass Band, Hubertus a Marta a spol. Okolí cesty k hospůdce U Ostřížka bude lemováno stánky nejen prodejců nejrůznějších specialit, ale rovněž stanovišti s ukázkami tradičních řemesel. Atraktivní ukázkou bude i expozice Stanice na záchranu hendikepovaných živočichů ve Stránském, zejména jejího sběrného místa v Páteříně, u kterých si bude moci prohlédnout i několik živých zvířat. Již tradičně se zúčastní i sokolníci. Informace o programu získáte na moderovaném místě (hospůdka U Ostřížka) v podání Tomáše Tichého a Jana Sýkory.

V podvečer pak opět proběhne krátký obřad s překvapením a večer vše završí pochodňový průvod, kdy se, za zvuku bubnů, přemístíme k ohni, kde můžeme hudbou a společnou volnou zábavou oslavit tento svátek tak, jak ho slavili staří Keltové.

Závěrem by pořadatelé chtěli poděkovat všem sponzorům a podporovatelům této akce a pozvat co nejširší veřejnost, abychom společně mohli navázat na tradici, která tu před několika lety vznikla. Těšíme se, že se všichni uvidíme v Karlově.

Důležité informace:

Parkování bezplatně pouze na vyhrazeném místě, které bude viditelně označené.

V areálu bude k dispozici ohniště a možnost zakoupení špekáčků na opékání.

Zájemci o stánkový prodej a ukázky tradičních řemesel, pouze po předchozí dohodě s hlavním pořadatelem (Petr Schafer 777 256 577)

Z akce jsou vyloučeny gumové skákací hrady, kola štěstí a podobné atrakce.

Ukázka z loňských let

A na co se můžete těšit letos

Cínované šperky

V jednom ze stánků bude paní Eva Horáčková, která se věnuje cínovaným šperkům a jiným rukodělným výrobkům, které si budete moci prohlédnout a samozřezmě také zakoupit u jejího stánku.

Další ukázky výrobků najdete na fb stránce Tvořivá Horajda

https://www.facebook.com/groups/494074075168879/

Malování na obličej

Jedno ze stanovišť na slavnostech určitě potěší především mladší účastníky, ale uřčitě si přijdou na své i ti starší. 

Tento stánek bude nabízet malování na obličej a zaplétání vlasů. 

Ukázka řezbářství

Součástí ukázek řemesel, bude i ukázka vyřezávání dřevěných soch v podání pana Radka Svobody.

 https://radeksvoboda.net/

Zelená lékárna

Milovníky bylinek, určitě zaujme stánek, který jich bude plný. Paní Renáta Jahodová bude mít na slavnosti slunovratu nepřeberné množství.

Pokud by jste rádi zjistili více o jejích výrobcích, najdete je zde: 

https://jahodova.eu/

Výrobky z filcu

Další stánek bude nabízet výrobky z filcu, ale i plátěné tašky a další jiné výrobky.

Více ukázek najdete na webových nebo facebookových stránkách:

https://edukativnipomucky.cz/

https://www.facebook.com/Filcovekralovstvi/

Sokolníci 

V rámci keltských slavností bude k vidění i expozice sokolnicky vedených dravců a bude i prostor na otázky, např. ohledně péče o dravce, kteří vám přítomní sokolníci rádi zodpoví.

Záchranná stanice Stránské a její sběrné místo Pateřín

Propagace záchranné stanice handikepovaných živočichů ve Stránském, která je členem národní sítě záchranných stanic, organizovaných Českým svazem ochránců přírody.

K vidění budou některá odchovaná nebo zachráněná zvířata.

Vlkodavi

Akce se zúčastní i chovatelé irských vlkodavů. Tito psi byli vždy věrnými společníky mnoho keltů, horalů, ale i jiných lidí na celém světě.

https://www.ardaroth.cz/

Včelí a mléčné výrobky

Rodinná farma, která nabízí i prodej ze dvora, zaměřuje se na pěstování zeleniny,cibule a česneku. Brambory u nich můžete koupit celý rok v různých baleních. Nabízí i sezónní zeleninu,jako je hlávkový salát, rajčata,papriky a okurky. Vše prodávají přímo na farmě Hájovna v Karlovicích. V nabídce mají také čerstvé mléko,máslo a sýry. Nabízí i služby v podobě sázení brambor, sklizeň brambor a kompletní servis při senoseči stroji Krone. 

Obrazy krajin a přírody

Paní Dagmar Doudová bude na slavnostech předvádět a také prodávat obrazy malované akvarelem nebo suchým pastelem. 

Maluje převážně přírodu a krajiny.

Runová věštírna

Renata Herber je autorkou knihy Poselství run, kde se zabývá starou runovou magií a věstění z runových znaků. Runové znaky byly vždy součástí života našich předků, které pomáhaly nahlédnout do budoucnosti, ale také se používaly na ochranu rodiny, bojovníků nebo pro dobrý lov i příznivé počasí. 

https://www.renataherber.cz/vyklad-z-run-runy-runova-magie/ 

Kovář

Další ukázkou řemesla bude i kovářství, v podání pana Martina Golda.

Keramika

Pokud máte rádi výrobky z keramiky, určitě si přijdete na své u stánku paní Marty Pohlové.

Taneční vystoupení

Skupina orientálních tanečnic Annidia působí pod tanečním studiem Neila při Středisku volného času v Rýmařově. Více než dvacetičlenná skupina se věnuje orientálnímu tanci, včetně egyptského folkloru, bollywoodu a spojení orientálního tance s jinými styly tance. Za své jedenáctileté působení má Annidia na svém kontě několik titulů Mistra České republiky a také ocenění z mezinárodních tanečních festivalů. Vedoucí a choreografkou skupiny je rýmařovská orientální tanečnice Anna Anniya Cimbotová, čtyřnásobná mistryně České republiky, vítězka několika mezinárodních soutěží. Na Keltských slavnostech se na Vás těší Trio Annidia.

www.anniya.cz

Ukázka kamenického řemesla

V rámci keltských slavností budete moct vidět i ukázku kamenického řemesla v podání Kamenictví Zmeškal.

Kapely

Během Keltských slavností letního slunovratu se budou průběžně střídat 3 kapely, které jsou představeny níže 

Kelt Grass Band

Marta a spol

Hubertus